Trabzon Uzungöl

Uzungöl Trabzon ili Çaykara ilçesine bağlı turistik bir beldedir.

Vadinin ortasında bulunan yamaçlardan düşen kayaların Haldızen deresinin önünü kapatması ile oluşmuş olan göle Uzungöl denir. Uzungölün etrafı Karaçam ve diğer Karadeniz dağ ağaçlarından oluşan ormanlarla çevrilidir.

Uzungölde bir vadi içinde akan temiz berrak bir sulu bir dere dar ve uzun bir küçük göle dökülür. Taşan su Solaklı dere çayına buradanda Of ilçesinden denize ulaşır.

Uzungöl çevresindeki dağlarda ayı, kurt, tilki, yaban keçisi, kafkas dağ horozu gibi çeşitli yabani hayvan türleri bulunmaktadır.

Haldizen deresi vadisinde oluşun Uzungöl heyelan sonucunda dere yatağının baraj şeklinde kapanması ile oluşan göl çevresindeki ormanlar ile ülkemizdeki doğa harikarından bir tanesidir.

Yöreye ugun tarzdaki eski ahşap evler bu doğal güzelliği tamamlayıcı bir yapıdadır.

Aşırı sıcaktan bunalanlar, doğa ile başbaşa kalmak isteyenler için iyi bir tatil yeri olan Uzungöl Tabiat Parkı hem yerli hemde yabancı turistlerin akın ettiği bir yerdir.

Uzungölü tercih eden doğa tutkunları çevredeki diğer güzellikleride görme şansı yakalıyor. 2700 metre yükseklikte Aygır gölü gibi 7 adet krater gölünü görebilirler.

Uzungöle giderseniz eğer sabah erken kalkıp güneşin doğuşu ile sesizlik içinde gölün etrafında yürüyüş yapmanızı, derin derin nefes almanızı öneririm. Ayrıca yürüyüş yaparkan çok güzel mazanara, doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.

FaceBook ta paylaş

Trabzon Uzungöl” için 4 yorum

 • 1 Temmuz 2018 tarihinde, saat 16:21
  Permalink

  bu makaleyi okudum ve paylaşıyorum .

  Yanıtla
 • 1 Temmuz 2018 tarihinde, saat 16:24
  Permalink

  olay61 haberleri favorimdir , okumaktan hiç sıkılmıyorum.

  Yanıtla
 • 8 Temmuz 2018 tarihinde, saat 12:17
  Permalink

  güzel ve faydalı bir makaleolmuş . süpermiş 🙂 güzel olay61 şaşırmadım sende okudunmu nerelerdesin bende okudum.

  Yanıtla
 • 8 Temmuz 2018 tarihinde, saat 12:18
  Permalink

  Karadeniz Gezi RehberiKarabük

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir